Przeszłość, przyszłość oraz sporo zmian na blogu

Inne 3 minuty czytania

Jak można zauważyć w ostatni weekend zmieniło się sporo. Zupełnie nowy motyw, sporo edycji na fanpage’u, cztery zupełnie nowe podstrony oraz informacja o powstającym e-booku. O tym wszystkim chciałbym opowiedzieć Ci w tym artykule.

Zanim przejdę do sedna…

Nie było podsumowania na pół roku istnienia bloga, nie było też na nowy rok kalendarzowy, próżno go szukać na przełomie lutego i marca, gdy mijał mu 365 dzień istnienia. Dlatego warto napisać o tym chociaż w momencie, gdy stara nazwa przestaje funkcjonować.

Google Analytics

Od początku istnienia na blogu pojawiło się dokładnie 20 814 użytkowników, którym udało się wygenerować 41 321 sesji. Nie mogę zaprzeczyć, że w momencie sprawdzania tych statystyk są to dla mnie ogromne liczby.

Pamiętam do teraz gdy 1 kwietnia na jednej z większych stron na Facebooku związanych z front-endem został udostępniony mój wpis i nie potrafiłem uwierzyć, że w jeden dzień na tej stronie znalazły się 104 osoby (swoją drogą widać ten dzień na załączonym zrzucie – pierwsza górka na wykresie ?).

Najpopularniejszy artykuł

Jak widać na załączonym obrazku wpis z zestawieniem dziesięciu darmowych szablonów PSD okazał się być najpopularniejszym w historii, zaraz zanim gdy oraz dodatki do Chrome’a.

Pozyskiwanie

Z kolei jeśli chodzi o kanały, z których przybyli użytkownicy, to największym okazały się media społecznościowe, bo aż 58% ruchu pochodzi właśnie z nich. Z kolei aż 5 197 sesji pochodzi z wyników wyszukiwania, co niezwykle cieszy.

I to chyba wszystkie ciekawsze dane, nie chcę zanudzać Cię informacjami o demografii, geografii i tym podobnych. 🙂

Ale w takim razie dlaczego te wszystkie zmiany?

Tak naprawdę wszystko jest spowodowane tym, że PrograMajster jednoznacznie kojarzy się z programowaniem, a jednak nie chciałbym ograniczać się tylko do tego tematu.

Dodatkowo nie da się ukryć, że blog w tamtej wersji nie miał zbyt wiele duszy, wydaje mi się, że bliżej było mu do suchego portalu technologicznego (w tym przypadku nastawionego na programowanie), niż do zapisków żywego człowieka.

W takim razie co dokładnie się zmieniło?

Chyba największą zmianą poza oczywiście samą nazwą jest szablon. Ten został stworzony od podstaw i mam nadzieję, że choć troszkę wyróżnia się na tle innych mu podobnych. 🙂

Poza tym w końcu światło dzienne ujrzały podstrony widoczne w wielu serwisach, takie jak „Rozpocznij tutaj”, „O mnie” oraz „Kontakt”. Oczywiście zapraszam Cię do ich sprawdzenia.

Dość istotną kwestią jest newsletter, który nie funkcjonował najlepiej. W sumie to w ogóle nie funkcjonował, o czym wiedzą osoby, zapisane do niego (oczywiście jeśli w ogóle jeszcze o nim pamiętają). Dlatego przy okazji opisywanych zmian zapowiedziałem stworzenie e-booka, który będzie dostępny właśnie za zapisanie się na tę listę. Dodatkowo dołożę wszelkich starań, aby sam newsletter od teraz spełniał swoje zadanie i dostarczał wartość z bloga do zapisanych osób.

Wspomniałem o planach związanych z newsletterem, a co z samym blogiem?

Tak jak zostało napisane po drugim podtytule chcę zacząć pisać o czymś więcej niż samo programowanie. Poza wpisami związanymi z front-endem oraz WordPressem na pewno pojawią się tematy takie jak produktywność, praca, freelance, książki oraz trochę luźniejszych przemyśleń.

Jeśli chodzi o same publikowanie artykułów, to chcę, aby od teraz pojawiały się co tydzień w poniedziałek o 17:00.

Podsumowanie

I to chyba wszystko co aktualnie chciałbym Ci przekazać o przeszłości oraz przyszłości bloga, także nie przedłużając zapraszam Cię na nowy artykuł już za niecały tydzień! 🙂

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?