Co powiesz na dodatkowe treści?

Górska rzeczka z górami w tle.

Zero spamu, tylko jakościowy content co parę tygodni - o front-endzie, programowaniu ogólnie, produktywności, karierze programisty, książkach i rzeczach związanych z blogiem 🚀

Jak dokładnie to wygląda?

Przykład newslettera:

Cześć ☀️

W tym wydaniu, wymienię 7 pytań, które są w stanie dać Ci tonę plusów na rozmowach kwalifikacyjnych i naprawdę dobrze poznać konkretne firmy. Jeśli planujesz w bliższej lub dalszej przyszłości aplikować do pracy, w której pisze się kod, to na pewno Ci się przydadzą!

W swojej historii zawodowej, miałem okazję rekrutować programistów, jak i sam nieraz brałem udział w rozmowach rekrutacyjnych.

I z wszystkich tych doświadczeń, wyciągnąłem kilka pytań, które zostały zadane mi lub zadałem je samodzielnie - pytań, które były w stanie odmienić bieg całej rozmowy kwalifikacyjnej!

Przejdźmy do rzeczy 🚀

(Link do materiałów, na które ostatnio wpadłem, będą na końcu maila - jak zwykle ✨)

Jak mogę stać się idealnym kandydatem na to stanowisko?

Uważam, że nie ma lepszego pytania, które można zadać na rozmowie kwalifikacyjnej. Serio.

Nie dość, że pokażesz, że zależy Ci mocniej, to jeszcze naprowadzisz rekrutera lub rekruterkę na tory, na których skupicie się na ważnych dla danej firmy obszarach Twojego doświadczenia, a nie takich, które wydają się istotne dla Ciebie lub po prostu pojawiły się w toku rozmowy.

Sam raz znalazłem się w sytuacji, gdzie zadanie tego pytania zmieniło bieg całej rozmowy rekrutacyjnej o 180 stopni, bo z drugą osobą w końcu zaczynaliśmy rozmawiać o tym co dla niej naprawdę istotne.

Po czym poznam, że dobrze wykonuję swoją pracę?

Kolejne pytanie, kolejny plus dla Ciebie i kolejne cenne informacje o firmie, do której aplikujesz.

Plus dla Ciebie - znów pokazujesz, że Ci zależy. Chcesz wiedzieć, czy wykonujesz dobrą robotę, co jest jasnym sygnałem, że chcesz wykonywać dobrą robotę.

A dodatkowo, dowiesz się sporo o podejściu do jakości w danej firmie, strukturze zarządczej i managerskiej, strukturze Twojego przyszłego zespołu i o tym, czy w danym miejscu bardziej liczy się proaktywność, czy kompleksowe wykonywanie poleceń. Same mega cenne informacje.

Jaki jest przeciętny staż pracy osoby na moim stanowisku?

Proste pytanie, na które czym prostszą odpowiedź dostaniesz, tym lepiej możesz myśleć o danej organizacji, do której się rekrutujesz. Jeśli jednak dostaniesz pokrętną i zawiłą odpowiedź, wiesz, że coś może być na rzeczy.

Ale jeśli jednak otrzymasz konkretne wartości (w rodzaju roku, dwóch lat, pięciu, itp.), to na ich podstawie bardzo sprawnie możesz wywnioskować, czy inne osoby chcą pracować tam gdzie Ty, również po pewnym czasie.

I oczywiście, jeśli coś dodatkowo budzi Twoje wątpliwości, zawsze możesz dopytać.

Czy Wasi programiści mają czas na rozwój i szukanie najlepszych rozwiązań?

Pytanie dotyczy zarówno benefitów w rodzaju budżetu rozwojowego, szkoleń wewnętrznych, webinarów i tym podobnych, jak i czasu czystej pracy.

I z mojej perspektywy, ta ostatnia kwestia jest ważniejsza, niż wszystkie pozostałe razem wzięte.

Powie Ci, czy dana firma pracuje bardziej na zasadzie "robimy najszybciej, jak to możliwe i w miarę dobrze", czy jednak osoby, które pracują na aplikowanym przez Ciebie stanowisku, mogą już teraz szukać najlepszych rozwiązań, eksperymentować i regularnie wymieniać się zdobytą w tym procesie wiedzą.

Jak wygląda przeciętny dzień pracy na moim stanowisku?

Jak często będę musiał uczestniczyć w spotkaniach? Ile czasu mam na pracę głęboką? Czy muszę cały czas siedzieć pod Slackiem, czy jednak mogę nie zawsze być responsywnym, aby skupić się na konkretnym zadaniu?

Czy akceptowana jest praca asynchroniczna, a jeśli nie, to jak luźne będą godziny, w których będę wykonywać wszelkie zadania dla Waszej firmy?

Wszystkie te wątpliwości, powinno rozwiać wymienione w podtytule pytanie!

Jak dużą częścią mojej pracy będzie utrzymanie kodu, a jak dużą tworzenie nowych funkcji?

Mało z nas lubi pracę z kodem legacy, a ci z nas, którezy dobrze się w nim czują, mimo wszystko woleliby wiedzieć, że to właśnie z nim będą głównie pracować.

Dlatego nieocenionym jest pytanie o stosunek nowych feature'ów, wypuszczanych na aplikowanym stanowisku, do utrzymania już istniejących.

Jeśli to drugie, to na przykład 80%, otrzymujesz jasny sygnał, że masz do czynienia z firmą działającą głównie w legacy, o czym warto mieć świadomość, przed pierwszym dniem pracy.

Czy Ty naprawdę lubisz swoją pracę?

Pytanie, które sam bardzo lubię zadawać na koniec rozmowy rekrutacyjnej - przełamuje dodatkowe lody z osobą, która Cię rekrutuje i daje Ci dodatkowy, może trochę bardziej osobisty obraz o samej firmie.

Dzięki temu pytaniu nie dość, że poznasz zdanie o danej organizacji od pojedynczej osoby, która w niej pracuje; wymienisz się dodatkowymi doświadczeniami; to jeszcze zostaniesz w jej głowie jako ktoś, kto zainteresował się również jej prywatnym zdaniem.

A to może sprawić, że jej zrobi się milej, a Ty zbudujesz z nią jeszcze lepszą relację (co chcesz zrobić, bo to ta osoba przekazuje feedback o Tobie dalej lub sama jest już decyzyjna).

To będzie tyle z pytań, teraz mam dla Ciebie jeszcze kilka obiecanych linków 💥

1. Next Gen CSS: @container

Funkcja eksperymentalna, ale jedna z tych, które jeśli staną się powszechne, to zatrzęsą CSSem 💥

W skrócie, @container, pozwala nam definiować media queries, ale zależnie od kontenera, zawierającego konkretny element lub elementy, a nie ekranu (jak w przypadku @media). Kontenera, czyli w tym przypadku elementu będącego bezpośrednim rodzicem elementu najbardziej nadrzędnego, z tych, które są zapisane w konkretnym media container query.

2. Can I email

Czy kiedykolwiek przyszło Ci kodować templatkę maila?

Jeśli tak, to pewnie zdajesz sobie sprawę, jak niewdzięczne to zadanie - wymaga łamania ogromu reguł, dobrych dla standardowych stron internetowych, tworzenia nadmiarowego kodu i testowania, które zabiera często więcej czasu, niż samo kodowanie.

Ale jest coś, co Ci pomoże w tym zadaniu, gdy te kiedykolwiek pojawi się jeszcze w Twojej pracy - strona, którą podrzucam w podtytule.

Czyli Can I Use, które wszyscy kochamy, ale dla maili! Pozwala wpisać konkretny tag HTMLa lub właściwość CSSa i sprawdzić, które narzędzia do otwierania maili je wspierają.

3. The "Hardcore Year" Approach to $10k/Month in Revenue with Andrey Azimov of Sheet2Site

Bardzo inspirująca rozmowa w ramach podcastu Indie Hackers z Andreyem Azimovem - człowieczkiem z Ukrainy, który od 5 lat żyje jako cyfrowy nomada, a w marcu 2018 roku postanowił zrezygnować z etatu i pracować przez rok tak bardzo jak to tylko możliwe i w tym czasie tworzyć własne produkty.

Do tej pory zrobił ich kilkanaście, a w tamten rok doprowadził do stanu, w którym nie musiał myśleć o powrocie na etat. Sporo inspiracji, przede wszystkim pokazujących inne niż jesteśmy przyzwyczajeni, bardziej "spartańskie" podejście do tworzenia produktów on-line. Mocno polecam 💪

4. Making setInterval Declarative with React Hooks

Jeśli kiedykolwiek przyszło Ci korzystać z funkcji setInterval() w projekcie Reactowym, to zapewne masz świadomość, że nie działa ona tak, jak z pozoru mogłoby się wydawać, że zadziała - albo nic nie robi, albo zatrzymuje się po pierwszym wykonaniu 🧐 O tych problemach możesz poczytać w podlinkowanym artykule.

Dodatkowo autor pokazuje, jak można utworzyć własny hook z działającym interwałem, który później bardzo niezwykle łatwo można reużywać - sam z takiego hooku korzystam w projektach, gdzie wykorzystuję wspomnianą funkcję.

5. UnDraw Illustations

Zbiór z toną cudownych ilustracji w .svg. I co najlepsze - do wolnego użytku!

Gdy w przyszłości zdarzy się tak, że będziesz tworzyć design strony internetowej lub aplikacji dla siebie, albo swojego klienta lub klientki, to koniecznie zajrzyj do tego zbioru. Znajdziesz tu sporo ilustracji, które taki design bardzo ładnie urozmaicą ✨

Dzięki wielkie za dziś!

Brzmi interesująco?

Jeśli tak, to podrzucam sam formularz, raz jeszcze!