5 dobrych praktyk, które pozwolą Ci tworzyć lepsze witryny oparte o WordPress

Od początku blog ten jest związany z WordPressem, został nawet założony przy okazji tworzenia motywu do tegoż CMSa. Dlatego dziś chciałbym nawiązać do tematu i wymienić kilka praktyk, które pomogą nam tworzyć lepsze witryny oparte o omawiany system!

Numer 1: Trzymanie się narzuconej struktury plików

W trzeciej części serii “Jak stworzyć motyw WordPress” opowiadałem o plikach motywu. Tak jak tam zostało wspomniane, poszczególne elementy naszej witryny powinny być zawarte w przeznaczonych do tego plikach o odpowiedniej hierarchii.

Dane, z których składa się nasz motyw, takie jak header, foooter lub sidebar powinny znaleźć się w katalogu głównym. Z kolei style, skrypty, obrazki oraz inne tego typu powinny posiadać własny folder.

Oczywiście tych zasad jest więcej, o hierarchii poszczególnych plików możemy dowiedzieć się chociażby z codexa WordPressa.

Numer 2: Dodawanie prefiksów do swoich funkcji

Gdy tworzymy własną funkcję, to warto dodać do niej własny prefiks, aby uniknąć kolizji z kodem wbudowanym w WordPressa. W przypadku zadeklarowania czegoś takiego:

get_header();

...nasz WordPress błędnie pomyślałby, że chodzi o pobranie kodu z pliku header.php, więc wszystkie funkcje lepiej jest deklarować z ustalonym przez nas prefiksem,

przykładu:

pre_get_header();

Numer 3: Uznawanie standardów WordPressa

Na stronie twórców możemy poczytać trochę o standardach, do których warto się stosować podczas tworzenia strony opartej o WordPress. Na przykład dla obiektów w JavaScript'cie powinniśmy stosować taki zapis:

const map = {
  ready: 9,
  when: 4,
  'you are': 15,
};

…zamiast na przykład takiego:

const map = { ready: 9, when: 4, 'you are': 15 };

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych standardach, to wszystko zostało wyszczególnione na tych stronach:

Numer 4: Internacjonalizowanie oraz lokalizowanie motywu

Gdy wiemy, że nasz produkt będzie używany przez większą ilość osób, niż np. jednego klienta, to warto pozwolić WordPressowi na przetłumaczenie go. Na szczęście twórcy przekazują nam sporo wiedzy dotyczącej tego procesu, dla internacjonalizacji oraz lokalizacji witryny.

Numer 5: Testowanie kodu witryny

Ten punkt zawsze wydaje się oczywisty, ale nie mogę go pominąć. Miło, że WordPress udostępnia nam funkcje, które znacznie ułatwiają proces dla kodu PHP na naszej stronie internetowej.Warto również sprawdzić tę oto checklistę.

Nie zapominajmy oczywiście o standardowych procesach znanych ze statycznych stron internetowych, takich jak walidacja, testowanie między przeglądarkami oraz sprawdzanie błędów JavaScript oraz testach automatycznych (jednostkowych, czy end-to-end).

Podsumowanie.

Jak widać warto stosować się do tych kilku zasad oraz procesów, aby nasze motywy oraz strony na WordPressie stały się lepsze!

Mogą Cię zainteresować:

Chętnie zaproponuję Ci coś jeszcze

Czy chcesz dodać coś od siebie?