10 gier, które poprawią Twoje umiejętności w zakresie CSSa oraz JavaScriptu

Front-end 5 minut czytania

Kodowania możemy uczyć się na wiele różnych sposobów. Najpopularniejsze z nich to kursy, książki i przede wszystkim własne projekty, ale dziś chciałbym pomówić o czymś innym, czego można nie doceniać. Chodzi o gry, które możemy przechodzić za pomocą linii kodu wpisywanych z klawiatury i podczas tego uczyć się samego programowania!

W tym artykule przedstawiam Ci 10 przykładów związanych z tworzeniem stron internetowych. 5 z nich uczy CSSa, a kolejne JavaScriptu. Zapraszam do lektury!

Gry, z których nauczysz się CSSa.

Numer 1: Flexbox Defense.

Flexbox Defense

Gdy byłem młodszy uwielbiałem gdy z gatunku tower defence, dlatego Flexboxa uczyłem się właśnie w ten sposób.

Stworzył ją Channing Allen i podzielona została na 12 etapów, w których uczymy się właściwości CSSa i oczywiście nie pozwalamy przejść dalej przeciwnikom.

Numer 2: Grid Garden.

Grid Garden

Kolejna propozycja związana jest ze sposobem pozycjonowania elementów, który ostatnio zyskał bardzo dużą popularność, a mowa tu o CSS Grid.

W tym przypadku do przejścia mamy aż 28 etapów, które pozwolą nam solidnie przepracować ten temat.

Numer 3: Flexbox Froggy.

Flexbox Froggy

Kolejna gra związana z Flexboxem i dodatkowo stworzona przez tego samego autora, co numer 2. Do dyspozycji mamy 24 poziomy, które przechodzimy przesuwając żaby na liście lilii wodnych za pomocą właściwości oferowanych nam przez arkusze stylów.

Numer 4: CSS Diner.

CSS Diner

Bardzo ciekawa gra, podzielona na 32 części, w której uczymy się używania selektorów w CSSie, jednocześnie tworząc posiłek.

Numer 5: Hex Invaders.

Hex Invaders

Ostatnia pozycja nie jest bezpośrednio związana z CSSem. Naszym zadaniem jest zniszczenie jednego z trzech kosmitów (wydaje mi się, że tak wyglądają ?).

Skąd możemy wiedzieć, którego atakować? Na górze ekranu widzimy kod szesnastkowy odpowiadający barwie przeciwnika, w którego musimy celować.

Gry, z których nauczysz się JavaScriptu.

Numer 1: CodinGame.

CodinGame

Pierwszą propozycję stanowi naprawdę pokaźny zbiór gier pozwalających nam na naukę wszystkich najpopularniejszych języków programowania, w tym oczywiście JavaScriptu.

Numer 2: CodeCombat.

CodeCombat

Chyba najpopularniejsza gra do nauki programowania. Wszystko sprowadza się do RPGa, którego oczywiście przechodzimy pisząc coraz to nowe linie kodu.

Podobnie jak jej poprzednik pozwala nam wybrać jeden z wielu popularnych języków programowania.

Numer 3: Elevator Saga.

Elevator Saga

W kolejnym przykładzie tworzymy optymalny algorytm, który przejmie sterowanie nad windą i pozwoli jak najszybciej dostać się poszczególnym osobom do ich celu.

Numer 4: Screeps.

Screeps

Ciekawe połączenie gatunków takich jak MMO oraz Sandbox i oczywiście kodu JavaScript, pozwalającego nam sterować kolonią, która to zajmie się eksploracją świata oraz walką z przeciwnikami.

Numer 5: Empire of Code.

Empire of Code

Już ostatnia gra pozwala nam na naukę JavaScriptu oraz Pythona. Jest to strategia, w której tworzymy i rozwijamy własną cywilizację na obcej planecie, oczywiście wszystko za pomocą kodu.

Podsumowanie.

Jak możemy zauważyć nauka programowania nie musi skupiać się tylko na standardowych kursach, książkach i tym podobnych. W momencie gdy te metody okażą się nużące możemy sięgnąć do jednej z wymienionych gier, która na pewno urozmaici nasz proces zdobywania wiedzy.

Jak zawsze jeśli masz jakiekolwiek pytania lub sugestie, to zapraszam Cię do komentowania tego wpisu, a jeśli okazał się dla Ciebie wartościowy, to będę bardzo wdzięczny za jego udostępnienie! ?

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?