WordPress 4.9 – Wszystko co trzeba wiedzieć o nowej wersji

WordPress 9 minut czytania

Nowa wersja WordPressa ma pojawić się w nocy z 14 na 15 listopada i przynieść trochę zmian oraz nowości. Właśnie o nich chciałbym dziś opowiedzieć, jednocześnie dzieląc całość na kilka kategorii: panel personalizacji, widgety i zmiany w edytorach kodu oraz ustawieniach. Także nie zajmując Ci więcej czasu zapraszam do lektury!

Zmiany w panelu personalizacji.

Szkic nowego wyglądu strony internetowej.

Szkic nowego wyglądu strony internetowej

Jeśli tylko chcemy, zmiany w wyglądzie naszej witryny możemy zapisać jako szkic, dzięki czemu będziemy mogli powrócić do niego w późniejszym czasie.

Odnośnik do szkicu nowego wyglądu.

Odnośnik do szkicu nowego wyglądu

Jak widać na załączonym zrzucie, po zapisaniu nowego szkicu możemy skopiować odnośnik prowadzący do niego. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokazać efekt naszej pracy innej osobie!

Oczywistym jest, że ona nie musi logować się już do panelu WordPressa, aby zobaczyć zmieniony wygląd witryny.

Harmonogram publikacji zmian.

Harmonogram publikacji zmian

Poza zapisaniem nowego wyglądu jako szkic możemy odłożyć jego publikację w czasie, ustawiając konkretny termin, dokładnie tak jak w przypadku wpisów na blogu.

Alert pojawiający się w razie niezapisania zmian.

Alert pojawiający się w razie niezapisania zmian

Gdy zmieniamy wygląd naszej witryny i nagle postanowimy wyjść z panelu personalizacji, to ujrzymy powiadomienie prezentujące się tak jak na powyższym screenie.

Instalowanie motywów z poziomu panelu personalizacji.

Instalowanie motywów z poziomu panelu personalizacji

Od dzisiaj w pokazany sposób możemy instalować motywy, które zawiera WordPress w swoim oficjalnym repozytorium. Dzięki temu nie musimy już wchodzić do panelu administratora.

Edycja menu z poziomu panelu personalizacji.

Edycja menu z poziomu panelu personalizacji

Od teraz funkcjonalność WordPresa znana z sekcji Wygląd > Menu została skopiowana do panelu personalizacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie zarządzać nawigacją na stronie internetowej na żywo i bez potrzeby wchodzenia do tzw. kokpitu.

Automatyczne ustawianie widgetów oraz menu po zmianie motywu.

Wraz z najnowszą wersją WordPress stara się automatycznie dostosować menu oraz widgety po zmianie motywu. Dzięki czemu w teorii nie musimy ustawiać tego od początku.


Zmiany w widgetach.

Nowy widget – galeria.

Nowy widget - galeria

Jedna z większych nowości w tej wersji WordPressa. Po wejściu w widgety możemy zobaczyć nowy – galerię, która po użyciu pozwala nam na wybranie dowolnej ilości zdjęć, ukazanych później na stronie.

Umieszczanie wszystkich nagrań w widgecie “Filmy”.

Umieszczanie wszystkich filmów w widgecie “Filmy”

Wcześniej było to możliwe tylko dla filmów z serwisu YouTube oraz Vimeo, ale od teraz jesteśmy w stanie pobrać dowolny odnośnik prowadzący do nagrania w internecie i zostanie on wyświetlony. Do tego możemy wgrać film na naszą stronę, aby pokazać go w omawianym widgecie prosto z serwera, na którym została postawiona witryna.

Dodawanie grafik do widgetów tekstowych.

Dodawanie grafik do widgetów tekstowych

Znany nam widget przeznaczony do umieszczania tekstu na stronie internetowej od teraz posiada możliwość dołączania obrazków!

Dodawanie formatu oEmbed do widgetów tekstowych.

Dodawanie formatu oEmbed do widgetów tekstowych

Od teraz możemy dodawać elementy innych stron internetowych (udostępniających taką możliwość) do widgetów tekstowych na naszych witrynach. Na przykład posty z Facebooka lub Twittera.

Dodawanie shortcodów do widgetów tekstowych.

Dodawanie shortcodów do widgetów tekstowych

Również dzięki tej nowości widget tekstowy zyskuje więcej możliwości. O teraz jesteśmy w stanie umieszczać w nim shortcody, czyli krótkie frazy zapisane w nawiasach kwadratowych, które po załadowaniu kodu strony zostają zastąpione definiowaną przez nie zawartością.


Zmiany w edytorach kodu oraz ustawieniach WordPressa.

Podpowiedzi oraz kolorowanie składni.

Podpowiedzi oraz kolorowanie składni

Jak widać na załączonym zrzucie od teraz możemy znacznie szybciej i przyjemniej edytować kod w widgecie HTML, dodatkowym CSSie lub edytorze naszego motywu w panelu administratora. Oczywiście jeśli wolisz, aby tych podpowiedzi nie było, to możesz je wyłączyć w ustawieniach WordPressa w prezentowany sposób:

Wyłączanie podpowiedzi do kodu

Powiadomienia o błędach w kodze.

Powiadomienia o błędach w kodze

Od teraz WordPress powiadomi nas o błędach popełnionych podczas pisania kodu w widgecie HTML, dodatkowym CSSie lub edytorze naszego motywu w panelu administratora.

Wymaganie potwierdzenia maila.

Wymaganie potwierdzenia maila

Wcześniej gdy z poziomu ustawień WordPressa chcieliśmy zmienić mail przypisany do naszego konta, mogliśmy zrobić to po prostu wpisując inny adres, ale od teraz to nie wystarczy. Gdy wykażemy chęć takowej zmiany, CMS wyśle link potwierdzający na nowy mail, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w której przez pomyłkę nasz adres został źle wpisany.

Błąd po wprowadzeniu zmian mogących zepsuć naszą stronę.

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś edytować swój motyw lub którąś z wtyczek, to możliwe, że spotkałeś się sytuacją, w której zmiany się zapisały pomimo błędu w kodzie i od tego momentu witryna zupełnie przestawała działać. W wersji 4.9 po wejściu do edytora otrzymamy taką oto informację:

Informacja

A nawet jeśli ją zignorujemy i popełnimy błąd podczas edycji konkretnego motywu, to WordPress i tak wycofa zmiany i pokaże błąd:

Błąd po wprowadzeniu zmian mogących zepsuć naszą stronę

Zmiany w API WordPressa.

Jeśli o nie chodzi, to jak zwykle jest ich dość sporo, dlatego nie będę się rozpisywać i po prostu zaproszę Was na WordPress.org gdzie wszystko zostało wymienione.

Podsumowanie.

To już wszystkie nowości, które oferuje nam nowa wersja WordPressa. Mam nadzieję, że jak najwięcej z nich okaże się dla Ciebie przydatnych!

Standardowo jeśli masz jakiekolwiek pytania lub sugestie, to zapraszam Cię do komentowania tego artykułu, a jeśli okazał się dla Ciebie wartościowy, to będę bardzo wdzięczny za jego udostępnienie! 🙂

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?