Jak stworzyć motyw WordPress #008 – Nawigacja na stronie (aktywacja i wyświetlenie)

WordPress 6 minut czytania

W ostatnim wpisie dołączyliśmy nagłówek oraz stopkę do naszego motywu. Tym razem dobrze będzie dodać do nich element, który możemy zobaczyć na praktycznie wszystkich stronach internetowych. Oczywiście jest to nawigacja.

Poznamy dziś 2 działania, które składają się na to, że w naszym motywie znajdzie się dynamicznie generowane menu. Na początku dodamy go do nagłówka oraz stopki, po czym całość zaktywujemy w pliku functions.php w sposób, który pozwoli nam na prostą edycję z poziomu WordPressa. Zaczynajmy! 🙂

Dołączanie nawigacji do nagłówka.

Zacznijmy od dodania głównego menu na samej górze strony internetowej. W tym celu użyjemy takiego kodu:

<?php
  wp_nav_menu( array(
    'theme_location' => 'primary'
  ));
?>

Oznacza on, że w tym miejscu znajdzie się nawigacja, którą wywołamy w WordPressie za pomocą lokalizacji (‚theme_location’) o nazwie primary. Po wykonaniu utworzonego kodu do naszego motywu zostanie dodana lista nieuporządkowana (ul), do której będziemy mogli dodawać elementy z poziomu panelu WordPressa.

Oczywiście poza lokalizacją naszego menu, możemy dodać mnóstwo innych parametrów. Może wymienię niektóre z nich:

Oczywiście to tylko kilka parametrów, które możemy użyć. Pełną listę możecie znaleźć na przykład na tej stronie.

Dołączenie nawigacji do stopki.

W tym przypadku nie ma co się rozpisywać, całość wygląda praktycznie tak samo:

<?php
  wp_nav_menu( array(
    'theme_location' => 'secondary'
  ));
?>

Dobrze. Wiemy już gdzie mają znaleźć się nasze nawigacje, więc teraz czas aktywować każdą z nich! 🙂

Nawigacja w motywie WordPress – aktywacja.

Aby powiadomić WordPressa o powstaniu naszej nawigacji wchodzimy w plik functions.php i tam umieszczamy taki kod:

<?php
  register_nav_menus(array(
    'primary' => 'Nawigacja główna',
    'secondary' => 'Nawigacja w stopce' 
  ));
?>

Może wytłumaczę po kolei co oznacza każda z linii:

W tym momencie możemy zakończyć prace z kodem i przejść do kokpitu WordPressa, o którym tak często wspominałem 🙂

Konfiguracja nawigacji w panelu WordPressa.

Przed ustawieniem menu dobrze będzie stworzyć kilka podstron po to abyśmy mogli wyraźnie zobaczyć różnice pomiędzy każdą z nawigacji 🙂

Wchodzimy na naszą stronę i klikamy nazwę witryny w lewym-górnym rogu. Przechodzimy do „Pages” po czym klikamy „Add New”. Ja dodam stronę główną, „Kontakt” i „O nas”.

Gdy uda nam się to zrobić przechodzimy do sedna sprawy, czyli konfiguracji naszego menu. Z nawigacji WordPressa wybieramy „Appearance” -> „Menus” i zostajemy przeniesieni do takiej witryny:

Strona, na której możemy zarządzać nawigacją

Klikamy w link „create a new menu” po czym w polu „Menu Name” wpisujemy nazwę naszej nawigacji (w moim przypadku będzie to „Menu główne”), po czym klikamy przycisk „Create Menu”. Po utworzeniu nowej nawigacji ukazuje się nam taka strona:

Strona po utworzeniu pierwszej nawigacji

Może zanim przystąpimy do zarządzania pierwszą nawigacją, to stwórzmy kolejną, tym razem dla stopki naszego motywu. Klikamy na link „create a new menu”, i postępujemy tak jak poprzednio. W moim przypadku nowe menu zostanie nazwane, jako „Menu w stopce”.

Teraz musimy dodać poszczególne podstrony do każdej z nawigacji. Wybieramy „Menu główne” na górze strony i klikamy „Select”. Dodajemy podstrony do naszego menu, używając zakładki z lewej strony:

Dodawanie stron

Wybieramy te, które chcemy umieścić w nawigacji, po czym klikamy „Add to Menu” (ja umieściłem wszystkie podstrony). Całość zapisujemy klikając w przycisk „Save Menu”, po czym analogicznie wybieramy nasze drugie menu, które znajdzie się w stopce witryny. Później dodajemy do niego podstrony (tam umieściłem tylko stronę „Kontakt”).

W tym momencie stworzyliśmy 2 nowe nawigacje, czas przypisać je do odpowiednich miejsc na naszej stronie. Przechodzimy w zakładkę „Menage Locations”, po czym widzimy taką stronę:

Zarządzanie nawigacjami

Klikamy „Select a Menu”, po czym dla wcześniej utworzonej (w kodzie motywu) „Nawigacji głównej” przypisujemy „Menu główne”. Oczywiście tak samo postępujemy w przypadku działań przy stopce naszej strony.

W ten oto sposób wiemy już w jaki sposób zarządzać naszym menu z poziomu panelu WordPressa. W moim przypadku całość wygląda w ten sposób:

Skonfigurowana nawigacja

Muszę w końcu zabrać się za wygląd tego motywu 😉

Jak widać udało nam się dodać nawigację w nagłówku i stopce oraz co najważniejsze każda z nich ma takie elementy, jakie przypisaliśmy w panelu WordPressa!

Podsumowanie.

To już wszystko co musimy wiedzieć, aby móc tworzyć nawigacje, które współgrają z naszym CMSem! Standardowo cały kod mojego motywu znajduje się na GitHubie.

Oczywiście jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, to zapraszam Cię do komentowania, a jeśli znasz kogoś, dla kogo ten artykuł mógłby okazać się pomocny, to będę bardzo wdzięczny, jeśli prześlesz go do niego ?

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?