Wszystko co trzeba wiedzieć, aby zacząć tworzyć dostępne strony internetowe

Dostępność 5 minut czytania

Dostępność stron internetowych wydaje się odległym i trochę niepotrzebnym tematem. Zdaję sobie z tego sprawę ponieważ przez dość długi czas sam nie zwracałem na to uwagi. A przecież ten temat powinien być jednym z pierwszorzędnych, bo w końcu po co nam idealnie zakodowane i zoptymalizowane strony, jeśli nie będą dostępne, a tym samym część użytkowników nie będzie mogła z nich korzystać?

Chciałbym dziś opowiedzieć trochę o dokumencie WCAG 2.0, jego budowie oraz przedstawić najważniejsze techniki służące do budowania dostępnych witryn. Zapraszam! 🙂


Dokument WCAG 2.0.

Jak podaje Wikipedia, jest to skrót od angielskich słów „Web Content Accessibility Guidelines”. Został opublikowany przez Web Accessibility Initiative (inicjatywa W3C) i zawiera wszystkie informacje, pozwalające tworzyć dostępne strony internetowe. W 2012 roku stał się światową normą, wymaganą na przykład w serwisach polskich instytucji publicznych.

Budowa dokumentu.

Sam WCAG 2.0 nie jest bardzo duży, dlatego też zachęcam, aby osoby zainteresowane zapoznały się z nim w wolnej chwili. 🙂 Został podzielony na 4 poziomy:

  1. 4 Zasady – zupełny fundament dostępności witryn internetowych. Składają się na nie postrzegalność, funkcjonalność, zrozumiałość oraz solidność. Zostały dokładniej opisane na tej stronie.
  2. 12 wytycznych – mówią o podstawowych celach, które muszą obrać sobie osoby, chcące tworzyć dostępne witryny internetowe.
  3. Kryteria sukcesu – poziom dostępności serwisu. Każdy z wymogów, które musi spełniać taka strona został oznaczony przez odpowiednią liczbę liter „A” (A – w miarę dostępna, AA – wystarczająco dostępna, AAA – bardzo dostępna).
  4. Techniki wystarczające i doradcze – najważniejsza sprawa. Konkretne sposoby na poprawę dostępności stron internetowych.

Najważniejsze zasady, pozwalające budować dostępne witryny.

Wyszło ich relatywnie dużo, dlatego postanowiłem podzielić je na 5 kategorii (multimedia, tekst, wygląd, kod oraz obsługa).

Multimedia:

Tekst:

Wygląd:

Kod:

Obsługa:

Podsumowanie.

To już wszystkie najważniejsze zasady, które pozwolą nam tworzyć dostępne strony. Oczywiście nie wymieniłem tu wszystkich zasad ogólnie, więc jeśli jesteś zainteresowany całością, to możesz zajrzeć tutaj (język angielski) lub tutaj (język polski). W tych dwóch miejscach dokument WCAG 2.0 został przedstawiony w całości.

Życzę Ci powodzenia w tworzeniu jak najlepszych witryn dla jak najszerszej grupy odbiorców!

Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, to oczywiście zapraszam Cię do komentowania, a jeśli ten artykuł okazał się dla Ciebie wartościowy, to będę niezmiernie wdzięczny jeśli udostępnisz go swoim znajomym lub czytelnikom. 🙂

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?