Jak stworzyć motyw WordPress #004 – Pierwszy kod i uruchomienie motywu

WordPress 3 minuty czytania

Po ostatnich trzech wpisach jesteśmy gotowi, aby w końcu zajrzeć w kod naszego motywu, a dokładnie zacząć go tworzyć. Wreszcie uruchomimy szablon i zobaczymy, że wiedza podana w ostatnich artykułach rzeczywiście działa 😉

Dziś dowiemy się jak skonfigurować szablon, aby po przesłaniu do WordPressa, w panelu motywów wyglądał w taki oto sposób:

Wgrany motyw.

…oraz wyświetlimy pierwszą zawartość wczytaną z pliku index.php!


Dane motywu – komentarz w pliku style.css.

Jak widać na poprzednim zdjęciu nasz motyw posiada sporo danych, takich jak jego nazwa, adres, autor, opis oraz wiele innych. W takim razie gdzie się je umieszcza? W pliku wymienionym w podtytule – style.css.

Na jego początku znajduje się  komentarz o takiej, przykładowej dla mojego motywu treści:

/*
Theme Name: Modern blog
Theme URI: https://github.com/robert-orlinski/modern-blog.git
Author: Robert Orliński
Author URI: https://programajster.pl
Description: Nowoczesny motyw WordPress.
Version: 1.0
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Tags: modern, blog, right-sidebar, edytowalny, spolszczony,
Text Domain: modernblog
*/

To wszystkie dane, jakie można zawrzeć w opisie motywu. Ważne jest to, aby nie zmieniać tego co jest przed każdym z myślników, ponieważ wtedy WordPress nie będzie w stanie tego zinterpretować.

Mamy już opis. W takim razie pora dowiedzieć się jak w bardzo prosty sposób dodać zdjęcie naszego motywu.


Zdjęcie motywu – plik screenshot.png.

Ta część jest niezwykle prosta. Wybieramy jakąkolwiek grafikę w formacie png (jeśli jedyna, jaką posiadamy, ma inne rozszerzenie, to możemy skorzystać np. z tej strony) oraz zmieniamy jej nazwę na screenshot.png. Przenosimy do folderu z motywem i zostaje ona automatycznie pobrana.

Aby zobrazować obecny postęp prac, pokażę folder motywu w moim przypadku:

Folder w stanie obencym.


Pierwszy kod HTML oraz uruchomienie motywu.

Przed włączeniem szablonu dobrze byłoby dodać do niego jakąś zawartość, aby mieć pewność, że działa. Oczywiście jaki byłby ze mnie programista gdybym nie wpisał do pliku index.php tych oto słów: 😉

<h1>Witaj świecie!</h1>

W tym momencie możemy przejść do wgrania motywu. Wszystkie posiadane przez nas pliki przenosimy do folderu skompresowanego oraz wgrywamy na serwer przechodząc w „Appearance”, później w „Themes” i klikając na górze „Add New”:

Dodawanie nowego motywu.

W tym momencie naciskamy przycisk „Upload Theme” i wgrywamy nasz motyw klikając na „Install Now”.

Gdy proces przebiegnie pomyślnie, włączamy szablon, klikając „Activate” i całość powinna zacząć działać. Aby się o tym przekonać wyjdźmy z panelu WordPressa klikając na wcześniej utworzoną nazwę strony w lewym-górnym rogu witryny. Całość oczywiście powinna wyglądać w ten sposób:

Witaj świecie!


Podsumowanie.

Tym sposobem posiadamy już zalążki szablonu wgranego i uruchomionego na naszej stronie. Może w tym momencie nie przypomina motywu, ale to się zmieni już w kolejnych wpisach 🙂

Oczywiscie wszystkie pliki można pobrać z mojego GitHuba.

Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie, to oczywiście zapraszam Cię do komentowania, a jeśli znasz kogoś, dla kogo ten artykuł mógłby okazać się pomocny, to będę bardzo wdzięczny, jeśli prześlesz go do niego.

Komentarze

Może dodasz coś od siebie?